Mapa strony    Archiwum

Rodzina Szkół im.Jana Pawła II

BIP         EFS

 WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

 

15 marca 2018 r.  Wizyta studyjna węgierskich cukierników w „Szkole przy Komorskiej”

Gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Krajowej Izby Rękodzielnictwa Cukierników Węgierskich.Celem tego spotkania było wspólne pieczenie wielkanocnych mazurków – polskich wypieków według tradycyjnej receptury. Cukierników węgierskich reprezentował p. Tamas Pellerdi, przedstawiciel Ambasady Foie Gras, który jest promotorem kuchn i węgierskiej w Polsce i kuchni polskiej na Węgrzech, organizatorem międzynarodowego festiwalu kulinarnego w Budapeszcie.
Spotkanie było poprzedzone wspólną pracą naszych uczniów i cukierników węgierskich przy.  przygotowaniu uroczystego bankietu dla Ambasady Węgier. W czasie czwartkowego spotkania omówiono możliwe kierunki współpracy międzynarodowej w zakresie kształcenia zawodowego, realizacji projektów służących wymianie dobrych praktyk i wzajemnemu uczeniu się uczniów i nauczycieli. Przed nami warsztaty kulinarne kuchni węgierskiej. Wspólnie omówiono
możliwe kierunki rozwoju współpracy i realizacji projektów zawodowych.

29103611_957936207703429_1440734306858172416_o_800x600_800 wizyta_cukiernikw_z_wgier_2018_1_800 wizyta_cukiernikw_z_wgier_2018_5_800

wizyta_cukiernikw_z_wgier_2018_10_800 wizyta_cukiernikw_z_wgier_2018_12_800 wizyta_cukiernikw_z_wgier_2018_17_800

wizyta_cukiernikw_z_wgier_2018_20_800 wizyta_cukiernikw_z_wgier_2018_19_800 wizyta_cukiernikw_z_wgier_2018_25_800


26 lutego 2018 r.

Gościliśmy grupę dyrektorów i nauczycieli ze szkół gastronomicznych z Białorusi. Panie żywo interesowały się kształceniem i pracą wychowawczą w naszej szkole . Dzieliły się też własnymi doświadczeniami. Pani dyrektor Małgorzata Wiśniewska przedstawiła prezentację i wyczerpująco odpowiadała na zadawane pytania. Pani Ewa Lada omówiła ogólnopolski konkurs „Kuchnia Polska na Mazowszu”, zapraszając do uczestnictwa w następnej edycji. Następnie uczestnicy spotkania zwiedzili szkołę, szczególnie interesując się pracowniami gastronomicznymi. Nasi goście byli pod dużym wrażeniem pracy i osiągnięć szkoły.

s0539102_800x533_800 s0669124_800x533_800 s0739137_800x533_800


30 maja 2016 r.

W ramach projektu międzynarodowego eTwinning „A Bridge over Flavours” uczniowie ze szkoły partnerskiej w Borgo San Lorenzo nieopodal Florencji we Włoszech przygotowali pod opieką pani Susanny Innocenti film instruktażowy w języku angielskim, dotyczący sposobu przygotowania tradycyjnych dań kuchni włoskiej z makaronu i ryżu (penne arrabbiata, neapolitan ragu, surf and turf risotto).
Film instruktażowy

  


Boże Narodzenie 2015 r.

W ramach współpracy międzynarodowej eTwinning otrzymaliśmy kartki świąteczne z okazji Bożego Narodzenia. Kartki zostały sporządzone własnoręcznie przez muzułmańskie dzieci z Turcji, które same nie obchodzą tych świąt, jednak wraz ze swoim nauczycielem – panem Türkerem Mangą przesyłają nauczycielom i uczniom europejskich szkół świąteczne życzenia wraz z wyrazami szacunku.

 


10 czerwca 2015 r.

Gościliśmy międzynarodową grupę ekspertów w zakresie szkolnictwa zawodowego.
W wizycie studyjnej wzięli udział przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Estonii, Słowenii oraz Polski. Pani dyrektor Ewa Lada omówiła polski system kształcenia kadr dla gastronomii i gospodarki żywnościowej oraz zaprezentowała naszą placówkę – jej dorobek oraz doświadczenia w zakresie ewaluacji wewnętrznej.
Goście wzięli udział w zajęciach pracowni gastronomicznych, cukierniczych oraz analizy żywności. Podjęci również zostali uroczystym obiadem.

dscf5406_640x426_640x426_640 dscf5415_640x426_640 dscf5432_640x426_640


27 maja 2014 r.  Polsko- szwedzkie warsztaty kulinarne

Odwiedziła nas grupa młodzieży ze Szwecji. Byli to uczniowie szkoły średniej kształcącej w zawodach gastronomicznych. W naszych pracowniach technologicznych zorganizowane zostały warsztaty w następujących obszarach: carvingu, cukiernictwa, obsługi konsumenta i sporządzania potraw typowych dla kuchni polskiej. Spotkanie zakończyło się wspólnie przygotowanym uroczystym obiadem, podczas którego młodzież wymieniła się doświadczeniami, przepisami kulinarnymi i tradycjami. Współpraca będzie kontynuowana w przyszłym roku szkolnym.


   


28 kwietnia 2014 r.   Wizyta gości z Turcji.

Gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli urzędu oświaty – odpowiednika naszego kuratorium oraz pracowników uczelni wyższych z Turcji. Goście zainteresowani byli naszym systemem edukacji, a szczególnie szkolnictwem zawodowym. Po przedstawieniu prezentacjizwiedzili naszą placówkę. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.

     


19 marca 2014 r.

Gościliśmy 16-osobową grupę uczniów niemieckich szkół kształcących w zawodach gastronomicznych, hotelarskich i turystycznych. Młodzież niemiecka, obserwując zajęcia w naszej szkole, zapoznała się z polskim systemem kształcenia. Atrakcją spotkania były wspólne warsztaty gastronomiczne, w czasie których zostały przygotowane i wystawione tradycyjne potrawy polskie i niemieckie. Wszystko smakowało znakomicie.

    


18 listopada 2013 r.

W ramach projektu "Rejs życia - podróż marzeń do tajników hotelarstwa i gastronomii" odbyła się w naszej szkole wizyta partnera zagranicznego z Papenburga, podczas której obecni byli również przedstawiciele Biura Edukacji oraz firmy Ecorys.
Goście uczestniczyli w lekcji z zakresu technologii gastronomicznej, przeprowadzonej przez p. Irenę Brzozową oraz w interaktywnej lekcji języka niemieckiego zawodowego, która odbyła się pod kierunkiem p. Justyny Stogowskiej. Zapoznali się również z ofertą szkoły oraz
z pracowniami gastronomicznymi, w których uczniowie zdobywają umiejętności praktyczne.

     


7 października 2013 r. goście z Litwy

Gościliśmy grupę ponad 30 dyrektorów wraz z władzami oświatowymi obwodu solecznickiego z Litwy oraz Panią Hannę Gałązkę – prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska z Łomży wraz z innymi osobami reprezentującymi to stowarzyszenie. Pani Dyrektor omówiła polski system kształcenia. Goście poznali kierunki kształcenia realizowane w szkole oraz obejrzeli  nasze pracownie. Dziękując za zorganizowanie wizyty, podkreślali, że  jest to szkoła ,,z duszą”, w której realizuje się  wiele ciekawych inicjatyw.

     


14 - 18 kwietnia 2013 r.

 W ramach projektu PWP „Rejs życia podróż marzeń do tajników hotelarstwa i gastronomii” współfinansowanego przez Unię Europejską odbyła się wizyta studyjna w Papenburgu. Wzięli w niej udział przedstawiciele Lidera Projektów, Partnerów uczestniczących w realizacji projektu, tj. Miasta Stołecznego Warszawy Biuro Edukacji oraz dyrektorzy
i nauczyciele warszawskich szkół gastronomicznych biorących udział w projekcie. Organizatorami wizyty był ECORYS Polska sp. z o.o. – Lider projektu wraz z Partnerem Zagranicznym – Historisch-Okologische Bildungsstatte (Papenburg, Niemcy).
Wizyta przeprowadzona została w ramach komponentu ponadnarodowego wdrażanego w ww. projekcie. Celem wizyty było zapoznanie jej uczestników z niemieckim systemem kształcenia zawodowego, zasadami prowadzenia kursów zawodowych, organizacji praktyk zawodowych, sposobami nawiązywania i prowadzenia współpracy z pracodawcami.

   


9 listopada 2012 r. -  w Ambasadzie Cypru

Nasi dwaj uczniowie: Michał Dudziński i Michał Kaszyński z klasy IVCE, kształcący się w zawodzie kelnera, obsługiwali gości w trakcie uroczystej kolacji wydawanej przez Ambasadora  Cypru.  To nowe doświadczenie, ale jednocześnie możliwość zaprezentowania posiadanych umiejętności przez dobrze zapowiadających się młodych kelnerów.

dsc_1129_640 dsc_1131_640


4-11 listopada 2012 r.

Grupa nauczycieli z warszawskich szkół ponadgimnazjalnych  wzięła udział w  treningu w Berlinie w ramach projektu unijnego ,,Młodzież w działaniu” „Training and Networking Projects” zorganizowanym przez Humboldt University i organizację TandemBQG, wspierającą młodzież niemiecką w zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Naszą szkołę reprezentowała nauczycielka języka niemieckiego Justyna Stogowska. W ramach szkolenia odbyły  się konferencje, seminaria i warsztaty poświęcone  procesowi inkluzji, zmianom w systemie edukacji i przygotowaniu młodzieży do podejmowania pracy na rynku pracy. Szkolenie miało charakter międzynarodowy i brali w nim także  udział nauczyciele ze Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Austrii, Francji  oraz profesorowie uczelni z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, Uniwersytetu w Wiedniu i Zurychu. Spotkania w grupach międzynarodowych sprzyjały nawiązaniu kontaktów umożliwiających organizację wymiany młodzieży.

warsztaty_640 z_grup_warszawskich_nauczycieli_640 z_przedstawicielami_ambasady_belgijskiej_640


 

 flaga_hiszpania_750    carmona_375  desabor_iblc_1240.

 13 marca 2012 r.

W dniu 13 marca 2012 r. pod honorowym patronatem Ambasady Hiszpanii odbyły się w naszej szkole  warsztaty  z zakresu  kuchni hiszpańskiej. Gośćmi honorowymi byli:
Pani Begona Matilla,  Pan Juan Antonio Garcia – Denche oraz Pani Margarita Kozakiewicz z Ambasady Hiszpanii. Warsztaty zorganizowane zostały dzięki Panu Alberto Hernandez Torio – reprezentującego firmę Desabor oraz Panu Bartłomiejowi Gołebiowskiemu - restauracja Carmona Tapas Bar.  
Hiszpania to smak chłodzącego gazpacho i sycącej hiszpańskiej paelli. Menu hiszpańskie udowadnia, że bazując na najprostszych składnikach przyrządzić można iście królewskie potrawy. Kuchnia hiszpańska to oliwa z oliwek, suszona szynka, sery hiszpańskie, przekąski tapas. Przekonali się o tym nasi uczniowie, nauczyciele oraz goście z Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy i Urzędu Dzielnicy Praga Południe.  Dziękujemy Ambasadzie Hiszpanii, Firmie Desabor, restauracji Carmona Tapas Bar, a także naszym nauczycielom Pani Katarzynie Dziwulskiej, Pani Annie Bartuszek, Panu Łukaszowi Binkowskiemu oraz naszym uczniom za wspaniałą organizację  warsztatów.
 

dsc02508_640  dsc02512_640  dsc02544_640


9 grudnia 2011 r.

W dniu 9 grudnia 2011 r. uczniowie klasy IC z wychowawcą  zawiedzali wystawę i uczestniczyli w lekcji otwartej "Szwajcaria bliżej nas" zrealizowane przy wsparciu Ambasady Szwajcarii w Polsce i Fundacji "Pro Helvetia".

 Uczniowie, choć początkujący w nauce języka niemieckiego, chętnie uczestniczyli w ciekawych grach i pracy zespołowej przybliżającej im historię i kulturę Szwajcarii.

 

dsc_0189_640   dsc_0174_640 


25 listopada 2011 r.

Jubileusz XX - lecia współpracy Warszawy i Berlina

Dyrekcja, nauczyciele i młodzież naszej szkoły zostali zaproszeni z tej okazji przez Prezydenta m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz i Burmistrza Berlina Klausa Wowereit na uroczysty koncert berlińskiego chóru "Tonikum". Po tej uczcie duchowej uczestniczyli w bankiecie, na którym udało się im porozmawiać z p. Prezydent m.st. Warszawy oraz z byłym Prezydentem Stanisławem Wyganowskim, a także zaprezentować nasze osiągnięcia.

 spotaknie_640 spotkanie2_640 spotkanie3_640


22 - 28 sierpnia 2011 r.

I MIEJSCE W KONKURSIE MIĘDZYNARODOWYM
 

Młodzież Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych w Warszawie, ul. Komorska 17/23 odniosła sukces  w międzynarodowym konkursie realizowanym w ramach programie „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”. Celem projektu jest współpraca młodzieży kształcącej się w zawodach gastronomicznych oraz poznanie tradycji, kultury i kuchni Polski, Niemiec i Francji. Siedmioosobowa grupa uczniów naszej szkoły reprezentująca Polskę i Warszawę pod opieką p. Ireny Brzozowej i p. Agnieszki Żelazo zdobyła I miejsce w klasyfikacji końcowej konkursu.
Zadaniem uczniów było zaprojektowanie przyjęcia dyplomatycznego, w którym uczestniczyły władze miast Berlina i Warszawy. Międzynarodowej jury oceniało precyzję, umiejętności kulinarne, sposób prezentowania dań, obsługę, a także komunikowanie się grup międzynarodowych. O pierwszym miejscu naszej ekipy zdecydowała największa łączna liczba punktów zdobytych przez kucharzy, kelnerów i barmanów.
Program projektu obejmował też gry i zabawy integracyjne oraz zwiedzanie Berlina.
Szkołę reprezentowali: Łukasz Borowski, Grzegorz Jóźwiak, Michał Gniadek, Paulina Walaśkiewicz, Natalia Barszczewska, Andrzej Skrobisz, Ornella Detmer.
Zwycięzcom gratulujemy!

   

   

      


27 - 30 czerwca 2011 r.

Odbyła się wizyta przygotowawcza w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.  Wizyta odbyła się w Turyngii (Niemcy) w Siegmundsburger.
Wzięły w niej udział:
- dyrektor szkoły: Ewa Lada,
- nauczycielka języka niemieckiego: Katarzyna Siwik.
Wizyta przygotowawcza związana była z planowanym złożeniem projektu Ldv  – staże, wspólnie z partnerem niemieckim, na konkurs w roku 2012. Projekt obejmował będzie uczniów kształcących się w zawodach: kucharz, kelner, technik organizacji usług gastronomicznych, technik żywienia i gospodarstwa domowego. Celem projektu będzie pogłębianie wiedzy fachowej, nabywanie umiejętności językowych, zwiększenie mobilności zawodowej.
Planowany termin rozpoczęcia projektu: wrzesień 2012.
 
Zdjęcia z wizyty
 

14 - 21 czerwca 2011 r.

Młodzież nasza uczestniczy w międzynarodowym projekcie. Dziesięciu wyróżnionych uczniów ze szkoły pod opieką nauczycielki technologii gastronomicznej pani Ireny Brzozowej oraz nauczycielki języka niemieckiego pani Agnieszki Żelazo bierze udział w projekcie Polsko-Niemiecko-Francuskim "GOTUJEMY DLA POKOJU". Nasza młodzież jako jedyna szkoła reprezentuje Polskę i Warszawę. Projekt realizowany jest w Krakowie i Oświęcimiu. Finansowany jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Niemiecko-Francuską Współpracę Młodzieży. Udział naszych uczniów dofinansowany został przez Urząd Miasta st. Warszawy.


1 kwietnia 2011 r.

W naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z misjonarzem, księdzem Krzysztofem Gabrysiem pracującym w HUANCAYO w Peru. Ksiądz Krzysztof w bardzo interesujący sposób opowiadał o serdecznych uczuciach  Peruwiańczyków do osoby Jana Pawła II, a także o życiu, zwyczajach i kuchni mieszkańców Peru oraz o pracy na misji. Uczniowie poznali wiele ciekawych, nieznanych dla nich faktów z życia tego odległego kraju.
W spotkaniu uczestniczył też wolontariusz pracujący wiele miesięcy na misji Piotr Litwin.

                 


18 - 20 marca 2011 r.

 Na zaproszenie Senatu Berlina p. Irena Brzozowa i p. Agnieszka Żelazo uczestniczyły w przygotowaniu projektów,
które będą realizowane w czerwcu w ramach Festiwalu Pokoju w Oświęcimiu oraz w sierpniu w czasie Konkursu Kulinarnego podczas wizyty Prezydent Warszawy pani Hanny
Gronkiewicz - Waltz w Berlinie. W projekcie, który ma na celu integrację, poznanie kuchni, kultury i historii krajów, wezmą udział uczniowiez Polski, Francji i Niemiec. Festiwal Pokoju będzie realizowany po raz drugi. Uczestnicy projektu zaprezentują i wspólnie przygotują charakterystyczne dla każdej kuchni dania.

                  


30 czerwca 2010 r.

Gościliśmy przedstawicieli władz miasta Berlina oraz Biura Edukacji m. st. Warszawy, a także dyrektorów szkół kształcących w zawodach. Spotkanie dotyczyło współpracy Warszawy i Berlina w zakresie kształcenia zawodowego. Goście zapoznali się z bazą dydaktyczną szkoły i naszym systemem kształcenia.
Profesjonalnie przygotowany lunch przez nauczycieli i absolwentów klasy IVB, pod kierunkiem
pani Ireny Brzozowej był najlepszą wizytówką szkoły.

                  


20 - 22  stycznia 2010 r.

 Gościli u nas przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej z Francji:
- pan Jean-Charles Lecomte
- pan Stephane Magniez
Zapoznali się z systemem kształcenia zawodowego w Polsce. Z udziałem naszych nauczycieli
i uczniów poznali organizację szkoły i jej bazę. Był to również czas wspólnej pracy nad projektami edukacyjnymi, celem których jest wymiana młodzieży i doskonalenie umiejętności zawodowych uczniów. Projekt konkursowy dla naszej szkoły przygotowali pani Renata Green i pan Łukasz Binkowski.
W trakcie pobytu goście poznali również miejsca szkolenia praktycznego uczniów.
Na podsumowaniu trzydniowej wizyty obecny był:
- z-ca Burmistrza Dzielnicy Praga - Południe - pan Jarosław Karcz,
- naczelnik WOiW - pani Marzenna Adamiak
- oraz pan Jerzy Tarasiuk, który reprezentował Biuro Edukacji m. st. Warszawy.

            


9 października  2009 r.

Gościli w naszej szkole dyrektorzy szkół zawodowych z Niemiec. Stanowili oni grupę studyjną, która nawiązuje kontakty w Polsce w celu wymiany doświadczeń w kształceniu zawodowym. 
Delegacja przyjechała do Polski jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej na wniosek Europejskiej Akademii Bawarii.
W spotkaniu z gośćmi uczestniczył pan burmistrz Jarosław Karcz. Dyrektorzy szkół niemieckich
z uznaniem wyrażali się o działalności i ogromnym dorobku szkoły.

            goscie_z_niemiec_aktual3_638

            


 9 czerwca 2009 r.

Gościliśmy młodzież z Litwy oraz uczniów Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2 wraz z opiekunami.
Goście i uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach gastronomicznych.
Poszczególne zespoły przygotowywały różnorodne potrawy, a także ćwiczyli nakrywanie stołu.
Oceny oryginalności wykonania potraw dokonało młodzieżowe jury.
Na zakończenie odbyła się wspólna degustacja. Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania
się i świetnej zabawy. 


 litwa1_566      litwa2_568     
                  

litwa4_568      litwa5_568        litwa6_640


20 kwietnia 2009 r.

 Gościliśmy w szkole najbardziej znanego mozambijskiego reżysera - LICINO AZAVEDO.
Uczniowie klas IB i IVB Technikum Spożywczo-Gastronomicznego im. Jana Pawła II uczestniczyli w pokazie filmu Licino Azevedo pt. "O Grande bazar" (Wielki bazar). Pokaz odbył się w towarzystwie samego reżysera Licino Azevedo, tłumaczki  oraz Pani Zuzanny Naruszewicz - koordynatorki programu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
"Wielki bazar" to film paradokumentalny opowiadajacy historię dwójki młodych chłopców, którzy poznają się na targu biedoty w Maputo. Szybko się zaprzyjaźniają i na nowo odkrywają świat. Wspólnie wyruszają z misją: odzyskać pieniądze skradzione przez młodych rozbójników. Inwencja, spryt i umiłowanie zabawy nie zna granic...
Film "O Grande bazar" został wielokrotnie nagrodzony na światowych festiwalach filmowych:
- Srebrny Film - MF Biarrita 2006;
- Najlepszy Film - MF Durban 2006;
- Najlepszy Film - MF Balaton
Po projekcji uczniowie mieli możliwość dyskusji z reżyserem. W życzliwej atmosferze wymieniali się spostrzeżeniami i uwagami dotyczacymi samego filmu oraz pracę nad nim. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy szkoły z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach realizacji projektu filmowego z edukacji rozwojowej "Patrz i zmieniaj".


        wizyta_licino_azevedo_2_640      wizyta_licino_azevedo_3_640


 W dniu 16 lutego 2009 r. w naszej szkole gościła delegacja z Wietnamu na czele z J. E. Ambasadorem Wietnamu panem Nguyen Vań Xuong i panią minister Nguyen Thi Hang.

wietnam1_640

wietnam2_640


13 marca 2008 r. odbyło się spotkanie dyrekcji szkoły z przedstawicielami władz oświatowych Kijowa i Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy.

 wladzekijow2_640     kijow4_640       kijow5_640


 W dniach 4- 6 marca 2008 r. odbyło się szkolenie naszych uczniów z zakresu kuchni toskańskiej. Szkolenie zostało zorganizowane we współpracy z Włoskim Instytutem Handlu Zagranicznego Ambasada Włoch. Prowadził je włoski mistrz kuchni Nicola Vizarri. Szkolenie zakończyło się uroczystą kolacją, na której obecny był Attache Ambasady Republiki Włoskiej – pan Francesco Alfonsi, goście z ambasady włoskiej, przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych            

CMS by Jaaz