WYCIECZKI SZKOLNE  2013/2014

czerwiec 2014 r.

Młodzież z klas IC oraz III CF wraz z nauczycielami: Małgorzatą Kozioł, Aleksandrą Zarychtą i Katarzyną Suchodolską wzięła udział w „Lekcjach chopinowskich”. Odwiedziła ważne miejsca w centrum Warszawy - miejsca związane z największym naszym artystą, Fryderykiem Chopinem, którego geniusz przebija się przez kolejne zmiany kulturowe na świecie. Wycieczki obejmowały kolejne mieszkania kompozytora w Warszawie (dom przy ulicy Krakowskie Przedmieście, dzisiaj księgarnia Bolesława Prusa nieistniejący Pałac Saski, oficyna Pałacu Kazimierzowskiego, Pałac Krasińskich - ASP; kościoły: ewangelicko – augsburski, SS.Wizytek, św Krzyża i liczne budynki i pałace na tej drodze: od Placu Piłsudskiego przez pl .Małachowskiego, obok pomnika Mickiewicza, kościoła Karmelitów, Pałacu Potockich, Uniwersytetu, do kościoła św. Krzyża). Wędrówka stała się opowieścią o historii Warszawy, jej walce o wolność. Należy  podkreślić, że powinniśmy być dumni z tego, że Chopin był Polakiem. Wycieczki były znakomitą lekcją patriotyzmu, historii, architektury, słowem lekcją wychowania obywatelskiego. Odbyły się przy wsparciu  Departamentu Edukacji Miasta Warszawy.  Przewodnikiem był pianista, pedagog, emerytowany minister kultury Jacek Weiss. Po wycieczkach pan przewodnik pochwalił w Departamencie Edukacji zainteresowanie naszej młodzieży tematem i  jej zachowanie.

19 maja 2014 r.

Uczniowie naszej szkoły z klasy IIE/F oraz IIIC/F – przyszli cukiernicy i kucharze mieli przyjemność odwiedzić fabrykę lodów Grycan w Majdanie pod Warszawą. Właściciel firmy, Pana Zbigniew Grycan – uchylił przed nami rąbek słodkiej tajemnicy produkcji lodów i otworzył drzwi do swojej fabryki.  Firma Grycan - Lody od pokoleń ma w Polsce ponad 123 lodziarnie w 50 miastach. Oprócz sorbetów owocowych i lodów klasycznych, firma Grycan produkuje smaki dla koneserów, np.: cynamonowe, piernikowe, truflowe, lody jogurtowe - naturalne, z owocami wiśniami i z truskawkami.  Wykorzystuje się owoce  świeże i mrożone.. My mieliśmy przyjemność skosztować lodów jogurtowych z mango.

24 marca 2014 r.  SACHA - JAKUCJA

Grupa uczniów z klas II C i II D pod opieką nauczycieli języka rosyjskiego i geografii uczestniczyła w ciekawym programie edukacyjno-kulturalnym w Centrum Promocji Kultury. Obejrzeliśmy występ jakuckiego zespołu ludowego Talbanaana, jakuckie stroje i pamiątki, zapoznaliśmy się z techniką gry na homusie, wysłuchaliśmy wykładów o Jakucji, jej rdzennych mieszkańcach Sacha Olonho i Polakach w Jakucji. Była też okazja do konwersacji w języku rosyjskim - sprawdzenia w praktyce umiejętności nabytych na lekcjach języka rosyjskiego.

20 lutego 2014 r.

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili targi cukiernicze EXPO SWEET. Młodzież miała okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w cukiernictwie, zachwycić się doskonałością i oryginalnością tortów, ciastek i pralin, posmakować wielu specjałów z najlepszych firm.

17 lutego 2014 r.

Podczas ferii zimowych, nasi uczniowie wybrali się na pokazy chemiczno - fizyczne Explory Science Show, odbywające się w Pałacu Kultury i Nauki. Młodzież miała możliwość zaobserwować przeróżne przemiany i zjawiska fizyczne, a także reakcje chemiczne, zachodzące przy użyciu np. ciekłego azotu. Kolejną atrtakcją dnia było lodowisko, na którym doświadczeni uczniowie - łyżwiaże sprawnie instruowali tych, którzy po raz pierwszy jeździli na łyżwach. Zabawa była wyborna :).

5 lutego 2014 r.

Kolejne klasy na lekcji obywatelskiej w terenie Klasy IB i IF były na spotkaniu z wojewodą panem Jackiem Kozłowskim, zwiedziły budynek Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Następnie w piękny zimowy dzień spacerem przez Ogród Saski i plac Piłsudskiego przeszły do Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20. Wiedza zdobywana na tych lekcjach stanowi połączenie kilku przedmiotów - przede wszystkim wiedzy o społeczeństwie, historii, języka polskiego i wiedzy o kulturze.

28 stycznia 2014 r.

Klasy IIIA i IIIE wraz z nauczycielkami Małgorzatą Kozioł i Aleksandrą Zarychtą były na lekcji obywatelskiej w Urzędzie Wojewódzkim. Młodzież została oprowadzona po historycznym budynku przy placu Bankowym, spotkała się z wicewojewodą Dariuszem Piątkiem, była w centrum kryzysowym i sali konferencyjnej. Następnie grupa udała się na ulicę Karową do Domu Spotkań z Historią aby obejrzeć wystawę fotograficzną "Zwyczajny 1934" - nieznane i niepublikowane zdjęcia wykonane przez holenderskiego fotoreportera Willema van de Polla w 1934 roku w Warszawie, Łowiczu, Wilnie oraz na pograniczu polsko-sowieckim i polsko-litewskim. Była to już kolejna wycieczka uczniów naszej szkoły w ramach lekcji obywatelskich.

8 stycznia 2014 roku - Lekcja wiedzy o społeczeństwie w terenie.

Klasa IA była z nauczycielem WOS Małgorzatą Kozioł w Urzędzie Wojewódzkim na lekcji obywatelskiej i spotkaniu z Wojewodą Mazowieckim. Uczniowie zwiedzili salę konferencyjną, byli na tarasie z widokiem na plac Bankowy i w sztabie antykryzysowym. Mieli możliwość poznania od wewnątrz pracy i zakresu kompetencji Urzędu, zwiedzenia budynku i rozmowy z pracownikami. Byli nieco onieśmieleni, ale z pewnością godnie reprezentowali naszą szkołę.